Procesprisen hædrer de organisationer, projekter og samarbejder, som leverer en ekstraordinær indsats for at skabe gode processer i byggeriet. Nu løfter Boligfonden Kuben og Lean Construction-DK Netværket sløret for de to finalister, som er kommet gennem nåleøjet.
Der er igen i år et meget stærkt – men også mere homogent – kandidatfelt. Det er byggeprocessen og byggeprojekterne, der er i fokus – med to modige bygherrer, som har formået at skabe tidlig involvering af de væsentligste projektaktører som et gennemgående træk.
-Det er i høj grad bygherrerne, der har taget initiativ og gået forrest for at skabe det gode samarbejde. Men bygherrerne lykkes ikke uden imødekommende og samarbejdsvillige samarbejdspartnere, som kan give feedback og sparring – og bidrage til en værdiskabende byggeproces. Når vi er endt med Statens Serums Institut og DTU, skyldes det, at de har haft modet til at gå nye veje for at skabe en bedre samarbejdskultur,” siger direktør for Boligfonden Kuben og medlem af juryen Sidse Buch.
Lean Construction- DK Netværket har sammen med Boligfonden Kuben taget initiativ til Procesprisen, der uddeles på årets Building Awards. Prisen gives til en organisation, et samarbejde eller et projekt, der i særlig grad har bidraget til at udvikle samarbejde og arbejdsprocesser inden for byggeriet.
Boligfonden Kuben arbejder for at fremme godt håndværk og nytænkning inden for byggeriet. Boligfonden Kuben bakker op om projekter, der skaber bæredygtige løsninger i både økonomisk, miljømæssig og social forstand. Nytænkning vægtes højt: Hellere en god idé for meget end én for lidt. Derfor stiller fonden kapital til rådighed for forskere, opfindere, studerende, iværksættere og andre inden for byggeriet.